fbpx

Zprávy

V příštím roce budou převažovat firmy, které hledají nové lidi, vyplývá z průzkumu

Zdá se, že čeští podnikatelé se příchodu hospodářských potíží spíše neobávají. V příštím roce jich totiž celá pětina plánuje nabírat další zaměstnance. O propouštění naopak uvažuje jen šest procent tuzemských firem. Vyplývá to z průzkumu ČSOB Index očekávání firem, který v říjnu a listopadu zpracovala agentura Datank.

Skoro tři čtvrtiny českých firem chtějí zachovat přibližně stejné obsazení pracovních pozic jako v letošním roce. 21 procent podnikatelů hodlá nabírat nové lidi, a jen šest procent počítá spíše s propouštěním.

„České firmy zůstávají v pohledu na zaměstnanost i nadále optimistické. V kategorii středních a větších podniků jich plánuje v roce 2023 navyšovat počty zaměstnanců více než čtvrtina. A pouze tři procenta malých firem očekávají, že jim v příštím roce počet zaměstnanců poklesne,“ uvedl k průzkumu výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop.

Firmy se však stále prý potýkají s nedostatkem odpovídající profesní struktury uchazečů o volná pracovní místa. Očekávání pro rok 2023 jsou o něco příznivější než plány firem na poslední kvartál roku letošního, kdy až 74 procent podniků avizovalo, že nebudou měnit počet zaměstnanců.

Více než 15 procent oslovených firem uvedlo, že chtělo zvýšit stavy a devět procent plánovalo propouštění. Průzkum ČSOB Index očekávání firem provedla agentura Datank v říjnu a listopadu a dotazovala se zástupců čtyř stovek malých a středních firem a podnikatelů.


Zdroj: ČTK

Sdílet

Další zprávy

Stáhněte si e-booky ZDARMA!

ZDARMA

Nejčtenější

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka