fbpx

Zprávy

Investoři jásají! Akciový index S&P 500 bude příští rok na historických maximech

Rok 2023 je pro mnoho investorů rokem zvratů. Nejsledovanější akciový index na světě S&P 500 po konsolidační fázi mezi lety 2022-2023 zahájil nejprve agresivní růst, který byl následně v polovině roku vystřídán technickou korekcí.

Podzimní růst indexu ovšem investorům a analytikům dodává kuráž k odvážným predikcím, mezi které se řadí i ta od Bank of America. Jakou hodnotu indexu S&P500 predikují pro příští rok a na základě čeho staví své predikce, se dočtete v tomto článku.

Analytický tým Bank of America, vedený Savitou Subramanian tvrdí, že by do konce roku 2024 měl akciový index S&P 500 posílit na hodnotu 5 000 bodů. Tato predikce je založena na faktu, že v letošním roce se musely americké společnosti vypořádat s mnoha negativními makroekonomickými vlivy, vyšší inflací a vyššími úrokovými sazbami, a to pouze s drobnými šrámy.

K pozitivním očekáváním akciového růstu se začínají klanět i další banky a analytici. Například David Kostina z Goldman Sachs a Manish Kabry ze Societe Generale rovněž očekávají v příštím roce pokoření současných cenových maxim. Stratégové Barclays navíc očekávají, že akcie překonají výkon dluhopisů.

Tato pozitivní očekávání jdou ruku v ruce s nadějí, že americký FED v příštím roce minimálně zafixuje hodnotu hlavní úrokové míry s tím, že americká ekonomika bude i nadále pozvolna růst. Technický stratég BoA Stephen Suttmeier dále uvedl, že institucionální správci portfolií mají stále dostatek kapitálu, díky kterému by akciový růst mohl pokračovat i v rámci tzv. Santa rally.

Co říká technická analýza?

Tříměsíční technická korekce, kterou akciový index S&P 500 realizoval, byla během jednoho měsíce téměř celá negována. Díky současné nákupní euforii má trh velmi dobře našlápnuto na průraz nejbližších cenových maxim na hodnotě 4 600 bodů. Pokud by k průrazu došlo, stane se z této rezistence support a trh může zahájit cestu k plnění očekávání analytiků.

Investoři se v cenových predikcích nemusí spoléhat pouze na fundamentální ukazatele a očekávání analytiků, ale sami si mohou provést velmi jednoduchou predikční analýzu. K predikci budoucích S/R úrovní slouží nástroj Fibonacciho extension, který se aplikuje na hodnotu posledního swingového pohybu.

Princip aplikace je zobrazen na obrázku níže. Podle tohoto ukazatele má index S&P 500 první rezistenci nad současným high na hodnotě 4 873. Další projektovaná rezistence se nachází na hodnotě 5 036 bodů, což odpovídá také očekávání analytiků z Bank of America.

Měsíční cenový graf akciového indexu S&P500
Měsíční cenový graf akciového indexu S&P500

Závěr

Analytici z Bank of America predikují růst akciového indexu v roce 2024 na hodnotu 5 000 bodů. Důvodem tohoto nacenění je prokázaná odolnost amerických společností v letošním roce, proti makroekonomickým nejistotám, vyšším úrokovým sazbám a inflaci.

Pozitivní očekávání ohledně akciového růstu podporují také analytici z Goldman Sachs, Societe Generale a Barclays. V článku je také popsán postup predikční analýzy cenového grafu pomocí Fibonacciho extension, jehož cenové predikce se shodují s očekávám analytiků.

zdroj: www.finex.cz

Sdílet

Další zprávy

Stáhněte si e-booky ZDARMA!

ZDARMA

Nejčtenější

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka