fbpx

Zprávy

Šéf Světové banky tvrdí, že nejchudší země mají bilaterální dluh ve výši 62 miliard dolarů 

Prezident Světové banky David Malpass ve čtvrtek uvedl, že nejchudší země světa nyní dluží oficiálním věřitelům 62 miliard dolarů ročně, což je o 35 % více než v loňském roce, a varoval, že toto zvýšené břemeno zvyšuje riziko nesplácení dluhů. 

Malpass na tiskové konferenci pořádané agenturou Reuters NEXT v New Yorku uvedl, že dvě třetiny této dluhové zátěže nyní připadají na Čínu. 

Zároveň sdělil několik podrobností o statistické výroční zprávě o zadlužení, kterou má věřitel rozvojové půjčky předložit příští týden. 

„Obávám se chaotického procesu platební neschopnosti, kdy nebude existovat systém, který by skutečně řešil problematiku dluhů chudších zemí“, uvedl Malpass. 

Malpass rovněž uvedl, že je znepokojen s nárůstem dluhu ve vyspělých ekonomikách, jako jsou Spojené státy, neboť to odčerpává více kapitálu z rozvojových zemí. 

Malpass oznámil, že se zúčastní setkání s vedoucími představiteli mezinárodních institucí a čínských úřadů, které se uskuteční příští týden v Číně.  

Na němž se bude diskutovat o přístupu země k umořování dluhů pro chudší země, o politice COVID-19, o turbulencích v sektoru nemovitostí a dalších ekonomických aspektech. 

Zasedání, které se bude věnovat především řešení dluhů, se zúčastní také šéfka MMF Kristalina Georgievová.  

Mezi účastníky budou i představitelé jako Čínská rozvojová banka a čínské exportní a importní banky, dvou hlavních bilaterálních věřitelů země. 

Georgievová pro agenturu Reuters Next uvedla, že je zapotřebí změnit rámec G20 týkající se restrukturalizace dluhu. Řešení by mělo ideálně urychlit situaci s dluhy. 


Zdroj: investing.com 

Sdílet

Další zprávy

Stáhněte si e-booky ZDARMA!

ZDARMA

Nejčtenější

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka