fbpx

Zprávy

Fed bude sazby i nadále zvyšovat, jen mírněji, řekl Powell. Dolar v reakci oslabil

Federální rezervní systému bude pokračovat ve zvyšování základní úrokové sazby. Sníží se však tempo, jakým to bude dělat. Doposud se sazby zvyšovaly o 0,75 procentního bodu, od prosince by se mělo tempo zvyšování snížit. Ve svém projevu to řekl guvernér Fedu Jerome Powell. Americký dolar vzápětí oslabil.

V polovině prosince se koná poslední měnověpolitické zasedání Federálního rezervního systému v tomto roce. A je velmi pravděpodobné, že i zde dojde ke zvýšení základní úrokové sazby Fedu. Její růst by však měl probíhat mírněji než na posledních čtyřech seancích. A to o 0,5 a nikoli o 0,75 procentního bodu. Ve svém projevu to naznačil šéf Fedu Jerome Powell.

„Měnová politika zasahuje ekonomiku a inflaci s neurčitým zpožděním. Plné efekty našeho rychlého zpřísňování se v ekonomice teprve projeví,“ ře Powell ve svém čtvrtečním projevu. Investoři přitom zůstávali v obavách, že Fed bude i nadále tvrdě restriktivní a způsobí přechod hospodářství do recese.

Jerome Powell zdůraznil, že Fed si je tohoto rizika vědom a že si nepřeje, aby takový scénář opravdu nastal. Šéf Fedu také naznačil, že inflace zůstane v ekonomice na vysoké úrovni poměrně dlouho. Powellova slova o zpomalení „hiků“ uklidnila finanční trhy a řada akciových indexů umazávala dřívější ztráty.

Powellův projev se ale podepsal na kursu dolaru. Ten oslabil na nejnižší úroveň od letošního srpna. Investoři tak dávají víc ne informaci, že sazby půjdou nahoru méně rychle, před informací, že hospodářská recese v USA nebude díky nižšímu růstu sazeb muset trvat tak dlouho.


Zdroj: Carew, Jones, Reuters

Sdílet

Další zprávy

Stáhněte si e-booky ZDARMA!

ZDARMA

Nejčtenější

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka