fbpx

Zprávy

Ropy po několikadenním poklesu zastavila svůj cenový pád. Přesto je nejlevnější od ledna

Ceny ropy Brent během úterního obchodování vzrostla o více než dvě procenta. Zastavila tak několikadenní cenový propad, a přestože mírně zdražila, je nejlevnější od poloviny letošního ledna. Její cena se tak dostala na úroveň před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu.

Barel ropy Brent se obchoduje mírně pod 85 dolary. V pondělí se její cena dokonce dostala pod 83 dolarů za barel.

Na světovém trhu se začínají projevovat obavy z poklesu poptávky po této strategické komoditě z důvodu očekávaného poklesu dynamiky světového hospodářství.

Trh tak pravděpodobně zareagoval na aktuální globální ekonomický výhled OECD, podle něhož světová ekonomika letos poroste méně, než se čekalo, a i v příštím roce výrazně zpomalí.

Nepatrné úterní zdražení přišlo v reakci na spekulace, že by Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohla přistoupit k omezením těžby.

Čímž by snížila nabídku ropy na světovém trhu a vytvořila tlak na růst její ceny. Zástupci zemí OPEC se mají sejít 5. října, kdy by mohli právě tuto otázku nastolit.

Podle analytiků určitou roli hraje také vývoj na finančních trzích a také amerického dolaru. „Ropa je momentálně pod vlivem finančních sil,“ uvedl pro agenturu Reuters Tamas Varga, broker společnosti PVM.

Americký dolar se vyšplhal na nejvyšší úroveň vůči euru za poslední dvě dekády, a k britské libře je dokonce na 37letém maximu.

Jak už se v minulosti mnohokrát ukázalo, sílící dolar znamená pokles dolarové ceny ropy. Tato zákonitost zjevně platí i v současné turbulentní době.


Zdroj: Kearney, Reuters

Sdílet

Další zprávy

Stáhněte si e-booky ZDARMA!

ZDARMA

Nejčtenější

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka