fbpx

Zprávy

Německá ekonomika sklouzává do recese, odhaduje Bundesbanka

Hospodářství spolkové republiky vykazuje stále větší známky upadání do recese. Tedy plošného a dlouhodobého poklesu ekonomického výkonu. Hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky patrně v právě probíhajícím čtvrtletí klesne a v zimních měsících se propad nejspíše ještě prohloubí, uvádí aktuální zpráva německé centrální banky Bundesbank.

Hlavní příčinou hospodářského poklesu Spolkové republiky Německo je podle Bundesbanky „extrémně napjatá situace v zásobování energií v důsledku války na Ukrajině“.

Vysoké ceny elektřiny a plynu v kombinaci s nejistotou ohledně dodávek neovlivňuje jen odvětví náročná na spotřebu plynu a elektrické energie, ale i exportní schopnosti země, investice firem a soukromé spotřební výdaje.

Německá centrální banka očekává, že situace v dodávkách zemního plynu zůstane extrémně napjatá i v nadcházejících měsících. Její analytici připouští, že vyhnout se zemnímu plynu na příděl by bylo možné jen díky vyšším dodávkám z jiných zemí a úsporám v jeho spotřebě.

Pro čtvrtý letošní kvartál a také pro první čtvrtletí příštího roku proto ekonomové Bundesbanky očekávají znatelný pokles výkonu německého hospodářství. „Výhled je však krajně nejistý,“ uvádí centrální banka ve své měsíční zprávě.

Bundesbanka také varuje před dopady stále se zvyšující míry inflace, která se v srpnu meziročně zvýšila na 8,8 procenta. Ceny rostou prakticky napříč všemi druhy zboží a vedle energií pak hlavně u potravin.

Přestože vyhlídky německého hospodářství jsou pro nejbližší období špatné, Bundesbanka věří, že trh práce zůstane odolný. Její analytici se opírají o vývoj zaměstnanosti, která v červenci mírně vzrostla.

Nezaměstnanost sice nepatrně stoupla také, ale podle expertů je to způsobeno zařazením ukrajinských uprchlíků do německého systému sociálního pojištění. Bundesbanka nicméně očekává, že nezaměstnanost bude v příštích měsících stoupat.


-red-

Sdílet

Další zprávy

Stáhněte si e-booky ZDARMA!

ZDARMA

Nejčtenější

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka