fbpx

Zprávy

Cena ropy roste; Saúdská Arábie vyjadřuje důvěru v oživení Číny

Ceny ropy dnes vzrostly a pokračují v pozitivním začátku týdne v souvislosti s rostoucím optimismem ohledně oživení čínské poptávky a obavami o dodávky po zemětřesení v Turecku.

Do 9:35 SELČ (14:35 SEČ) se futures kontrakty na americkou ropu obchodovaly o 1,1 % výše na 74,94 USD za barel, zatímco kontrakt na ropu Brent vzrostl o 0,7 % na 81,59 USD za barel.

Trh získal impuls poté, co Saúdská Arábie nečekaně zvýšila ceny ropy pro Asii, což signalizuje důvěru ve výhled poptávky v regionu a zejména v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy.

„Trh očekával, že OSP [oficiální prodejní ceny] budou pro tento měsíc sníženy,“ uvedli analytici ING ve své poznámce. „Arabské světlo do Asie bylo oproti referenčním cenám zvýšeno o 0,20 USD za barel na 2 USD za barel, což je první zvýšení od září.“

Tato zpráva navazuje na prohlášení šéfa Mezinárodní agentury pro energii Fatiha Birola, který o víkendu uvedl, že existují „první náznaky“ rychlého zrychlení růstu v Číně, která sama o sobě představuje přibližně polovinu předpokládaného nárůstu celosvětové poptávky po ropě o 2 miliony barelů denně v tomto roce.

Růst poptávky byl zaznamenán také v Evropě, přičemž objem dovozu ropy z Německa se v prvních 11 měsících roku 2022 meziročně zvýšil o 9,4 %, neboť ekonomika se zotavila z pandemie COVID-19.

Pokud se zaměříme na stranu nabídky, Turecko po silném zemětřesení zastavilo toky do svého exportního terminálu Ceyhan.

„Potrubní infrastruktura, která přepravuje iráckou i ázerbájdžánskou ropu do terminálu Ceyhan v Turecku, prochází oblastí zasaženou zemětřesením,“ uvedla ING. „Vývoz ázerbájdžánské a irácké ropy přes ropný terminál Ceyhan se pohyboval kolem 1 milionu barelů denně. Není jasné, kdy bude provoz terminálu obnoven.“

Později během seance bude pečlivě sledován projev předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella, neboť náznaky dalšího zvyšování sazeb Fedu by mohly mít dopad na dolar, což by mohlo zdražit ropu pro zahraniční kupce.

Kromě toho má později během seance svůj krátkodobý výhled pro energetiku zveřejnit také Úřad pro energetické informace a Americký ropný institut má zveřejnit svůj týdenní odhad zásob ropy v USA.

Z korporátních zpráv vykázala společnost BP rekordní zisk 28 miliard dolarů za rok 2022, k čemuž přispěly vysoké ceny energií, a rozhodla se zvýšit dividendu a své plány na zpětný odkup akcií.

zdroj: www.investing.com

Sdílet

Další zprávy

Stáhněte si e-booky ZDARMA!

ZDARMA

Nejčtenější

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka