fbpx

Zprávy

Turecká lira svůj pád nezastaví. Prezident Erdogan nabádá centrální banku k dalšímu snížení sazeb

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval tureckou centrální banku, aby na svých příštích měnověpolitických zasedáních i nadále snižovala základní úrokovou sazbu. Ta by do konce letošního roku mohla klesnout na jednocifernou hodnotu. Jenže to vůbec neprospívá turecké měně.

Turecká lira se vůči americkému dolaru s kurzem 18,55 liry za dolar nachází na nejnižší úrovni v historii.

Jen v dosavadním průběhu letošního roku oslabila téměř o 30 procent, přičemž v roce minulém vůči dolaru ztratila u ž 44 procent.

Měna státu na pomezí Evropy a Asie se stala obětí neortodoxní měnové politiky turecké centrální banky.

Přesněji řečeno obětí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který tuto politiku skrze své lidi v centrální bance prosazuje.

Erdogan je totiž přesvědčen, že proti inflaci, jež oficiálně přesahuje 80 procent, se dá bojovat snižováním úrokových sazeb. A centrální banku opět vybídl, aby v nastoupené cestě pokračovala.

„Moje největší bitva je bitva proti úrokům. Můj největší nepřítel jsou úroky. Úrokovou sazbu jsme snížili na 12 procent.

Je to dost? Není to dost. Musíme ji snižovat dále,“ řekl Erdogan podle agentury Reuters během svého vystoupení na valné hromadě asociace obchodníků.

Erdogan rovněž zmínil, že o sazbách vedl diskusi s centrální bankou a že ji vybídl, aby je dále snižovala na svých příštích měnověpolitických zasedáních.

Kurz turecké liry ale podle expertů není tak slabý, jak by měl být. „Turecká centrální banka se snaží držet její kurs skrze intervence na devizovém trhu. Může ale udělat jen málo, vzhledem k tomu, že globální vítr vane silně proti liře,“ uvedla pro Reuters Ipek Ozkardeskayaová, analytička společnosti Swissquote. Podle ní však jde o časovanou bombu.


Zdroj: Kucukgocmen, Devranoglu – Reuters

Sdílet

Další zprávy

Stáhněte si e-booky ZDARMA!

ZDARMA

Nejčtenější

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka