fbpx

Zprávy

Hurikán Ian na Floridě devastuje sektor majetkového pojištění  

Po odeznění hurikánu Ian se miliony Floriďanů budou muset vypořádat s problémem veřejného a soukromého pojištění, které je skoro stejně děsivé jako samotný hurikán, který zpustošil tento americký stát. 

Od čtvrtečního rána bylo bez proudu více než 2,5 milionu Floriďanů a společnost Florida Power & Light, která je ve vlastnictví skupiny NextEra Energy, upozorňuje, že veškeré úseky její infrastruktury jsou aktuálně nefunkční. 

Podle rizikového modelu analytiků ze společnosti RBC Capital Markets by bouře mohla způsobit pojistné události v hodnotě 20 až 40 miliard dolarů. Co je horší, že většina obyvatel Floridy není vůbec pojištěna. 

Florida je pro pojišťovny komplikovaným trhem. Podle zprávy agentury Associated Press soukromé pojišťovnictví v uplynulých dvou letech vykrvácelo o více než 1 miliardu dolarů.  

A to i přesto, že občané Floridy platí průměrné roční pojistné ve výši 4 200 dolarů, což je třikrát více, než je celonárodní průměr.  

Před začátkem hurikánu tiskový mluvčí ze společnosti Citizens odhadl, že hurikán Ian vygeneruje 225 000 pojistných událostí a napáchá škody ve výši 3,8 miliardy dolarů. Toto odškodné však nepokrývá ani záplavy způsobené povodněmi.  

V okresech, kde žije 2,5 milionu Floriďanů, na které se vztahuje povinná evakuace, bylo pouze 18,5 % domácností pojištěno proti povodním. Jen necelých 50 % domácností v záplavovém území je pojištěno proti povodním. 

Nízká výše povodňového pojištění v těchto oblastech pravděpodobně povede k delším a dražším rekonstrukcím.  

Federální agentura FEMA sice umí pokrýt výdaje na dočasné bydlení a další drobné opravy, ale podle zprávy NYT z letošního léta obvykle neprovádí rekonstrukci domů ve velkém – její pomoc je zpravidla omezena na méně než 40 000 dolarů. 

Zřejmě nepřekvapí, že Floriďané se s pojišťovnami dohadují častěji než jejich američtí spoluobčané z jiných států.  

V letech 2015 až 2020 se Florida na celkovém počtu pojistných událostí podílela 8 %, ale téměř 80 % všech soudních sporů bylo podáno proti pojišťovnám, uvádí agentura AP. Hurikán sice odezněl, ale právní smršť teprve začala. 


Zdroj: fool.com 

Sdílet

Další zprávy

Stáhněte si e-booky ZDARMA!

ZDARMA

Nejčtenější

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka