Rusko přišlo s odvetným opatřením vůči zemím, které se dohodly na uplatňování cenového stropu na ropu dodávanou z Ruské federace. Šéf Kremlu Vladimir Putin vydal dekret, na jehož základě Rusko přestane ropu do těchto států vyvážet. Nařízení má nabýt účinnosti od února příštího roku.
Rusko nebude od února 2023 po dobu pěti měsíců vyvážet žádnou ropu ani ropné produkty do států, které se rozhodly uplatňovat cenový strop na černé zlato pocházející právě z Ruské federace.
Jedná se o členské země Evropské unie a země skupiny G7, která zahrnuje sedmičku států s nejsilnějšími ekonomikami na světě.
Kreml přichází s odvetou poté, co se zmíněné země dohodly na zavedení cenového stropu na ruskou ropu ve výši 60 dolarů za barel.
Toto opatření je účinné od 5. prosince letošního roku. Jeho smyslem je omezit přísun příjmů z prodeje ropy, pomocí kterých Rusko následně financuje svou vojenskou agresi na Ukrajině.
Cenový strop 60 dolarů je velmi blízko aktuální ceně ruské ropy typu Ural, ale výrazně níže, než za kterou ji Rusko bylo schopno prodávat na světové trhy po většinu letošního roku.
Podle některých analytiků však cenový strop nebude mít přílišný dopad na ruské příjmy z exportu ropy.
Naproti tomu ruský ministr financí Anton Siluanov oznámil, že kvůli cenovému stropu se pravděpodobně prohloubí rozpočtový deficit Ruské federace v roce 2023 na více než dosud plánovaná dvě procenta HDP.
Cena ropy na světových trzích zatím na zákaz vývozu ruské ropy do vybraných zemích nereagovala.
Aktuálně se barel ropy typu Brent prodává za cenu kolem 85 dolarů. To je asi o 10 dolarů níže než v předvečer vpádu ruských vojsk na Ukrajinu koncem letošního února.
Zdroj: Marrow, Soldatkin – Reuters