fbpx

Vzdělávání

Co je NFT? Definice, principy fungování a investice

NFT je digitální aktivum, které lze verifikovat pomocí technologie blockchain. Mezi taková aktiva patří umělecká díla nebo hudba. Protože jsou NFT unikátní, stávají se žádanými sběratelskými předměty.

NFT digitální dílo, žluté pozadí


Co je tedy skutečně NFT? 

NFT je zkratka z anglického „non-fungible token“. Pokud je něco směnitelné, jako například dolarová bankovka, je to ekvivalent jakékoliv jiné dolarové bankovky, a lze to za ni tedy směnit.

Naproti tomu nezaměnitelný token je unikátní aktivum v digitální podobě, které nelze vyměnit za žádné jiné NFT. To znamená, že každé NFT je „jedinečným“ aktivem.

NFT se převádějí z jednoho vlastníka na dalšího pomocí technologie blockchain, která vytváří digitální stopu od prodávajícího ke kupujícímu. Tím jsou zakódována jedinečná vlastnická práva pro nového vlastníka.

Ve fyzickém světě by se jednalo o unikátní sběratelský předmět, jako je například umělecké dílo, k němuž můžete získat certifikát o vlastnictví, který osvědčuje jeho pravost.

NFT díky technologii blockchain nahrazuje potřebu vlastnických certifikátů. Existují dokonce některé typy NFT, které využívají technologii blockchain k vytvoření digitálního certifikátu vlastnictví.

NFT se staly vyhledávanou investicí v roce 2021, přestože existují již od roku 2014. S rozmachem investic do kryptoměn se rozmohla i myšlenka pořizovat si určitá digitální aktiva a prodávat je tak investorům.


Na jakém principu fungují NFT? 

NFT se prodávají a distribuují prostřednictvím online tržišť, jako jsou Rarity.tools nebo NFTcatcher.io. 

Než si investoři vyberou aktivum ke koupi, mohou si prohlédnout jeho inventář. K nákupu digitálního aktiva je nutné vlastnit kryptoměny. 

Zároveň je zapotřebí si vytvořit účet na online tržišti s NFT, který je propojený s kryptoměnovou peněženkou, v níž jsou uloženy dané kryptoměny.

Nejrozšířenější NFT používající blockchain využívají tokeny typu Ethereum ERC-20. Token ERC-20 je prostředek, který blockchain používá k vydávání smart kontraktů. 

Tokeny lze rovněž zakoupit pomocí kryptoměn jako je Polygon, Solana nebo Polkadot.

NFT otevírají nové možnosti pro umělce, společnosti a celebrity, jak zpeněžit svá díla. Umělci si mohou vytvořit knihovnu digitálních aktiv, kterou mohou prodávat investorům a sběratelům.

Slavné osobnosti si vytvářejí aktiva, která těží z jejich slávy. Některé NFT se prodávají za tisíce až miliony dolarů.


Jak se NFT liší od kryptoměn?

NFT nejsou totéž co kryptoměny. NFT využívá k provedení transakce kryptoměnu. To znamená, že aplikují stejnou technologii (blockchain), jakou používají kryptoměny, ale aktiva jsou uspořádána odlišně.

Zatímco s kryptoměnovou lze obchodovat nebo ji směnit za jiný ekvivalent, s NFT to nelze. Je tomu tak proto, že každé kryptoaktivum má nastaven jedinečný identifikační kód a metadata, která odlišují jedno NFT od druhého.

Jinými slovy, jeden Bitcoin můžete směnit za jiný Bitcoin, ale NFT se neobchodují stejným způsobem.


NFT a reálné příklady

Pořizovací hodnota NFT se liší v závislosti na konkrétním oboru. Sběratelé v určitých případech za pořízení digitálního aktiva zaplatí miliony dolarů. Níže uvádíme seznam některých NFT, které se skutečně prodaly: 


Everydays: The First 5000 Days

Toto NFT je koláž, kterou vytvořil Mike Winklemann. Jedná se o snímky z roku 2007. Tato kolekce obrázků byla 11. března roku 2021 vydražena v aukční síni Christie’s a je považována za počátek mánie spojené s NFT. Prodejní cena byla nejvyšší, jaká kdy byla zaznamenána: 63,9 milionu dolarů.


Human One 

Human One je dalším uměleckým dílem, které vytvořil Mike Winklemann. Jedná se o hybrid fyzického aktiva spolu s digitálním tokenem. 

Sám ji označuje za kinetickou sochu, kde má čtyři obrazovky umístěné na hliníkovém kovu zasazeném do rámu z mahagonového dřeva. Toto NFT se v listopadu roku 2021 prodalo za 28,9 milionu dolarů.


Snoop Dogg’s „Da Dogg Gone Gym“

Snoop Dogg ve spolupráci s týmem Harlem Globetrotters vydal NFT sitcom, ve kterém si s týmem i zahrál.

NFT byl zpřístupněn v říjnu. Byla to jen jedna z mnoha desek NFT, na kterých se Snoop Dogg podílel. Sám je aktivním sběratelem a tvůrcem. Aktuálně vlastní NFT v hodnotě více než 19 milionů dolarů.


Tenisky Under Armour a Stephen Curry

Na památku rekordní tříbodové střely Stephena Curryho vytvořila společnost Under Armour digitální repliku boty, kterou měl během svého výkonu na noze.

Toto digitální aktivum umožňuje kupujícím vybavit botou své avatary na jednotlivých digitálních platformách, jako jsou Gala Games a The Sandbox. NFT se vyprodalo za 30 minut s cenou 333 dolarů za kus.


CryptoBatz a Ozzy Osbourne

V lednu 2022 zveřejnil heavy metalový zpěvák a mediální senzace Ozzy Osbourne svou sbírku 9 666 netopýřích NFT „Cryptobatz“.


Investování do NFT

Nákup NFT vyžaduje od investora nebo sběratele náležitou pozornost. Nejprve je třeba najít NFT, o kterých se domníváte, že jejich hodnota poroste, a o jejichž sbírání máte zájem. 

NFT můžete vyhledávat na nejrůznějších tržištích, kde se konají prodeje a aukce. Můžete se také připojit k chatům na Discordu nebo Telegramu, abyste se tak dozvěděli, co ostatní říkají o stávajících NFT a jejich nových edicích.

Bez kryptoměnového účtu si NFT nepořídíte. To znamená, že kryptoměnu potřebnou k transakci musíte nejprve zakoupit prostřednictvím makléřské společnosti, jako je Coinbase nebo Robinhood.


Závěr 

NFT jsou rostoucím trendem na poli digitálního obchodování a uměleckého sběratelství. Ujistěte se, že máte vhodnou kryptoměnu, abyste si mohli koupit požadované NFT. 

Jakmile vlastníte NFT, můžete si jej uložit a používat v různých digitálních podobách nebo s ním můžete obchodovat s jiným obchodníkem, který hledá unikátní aktivum.


Zdroj: Seeking Alpha

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka