fbpx

Zprávy

Podpora koruny ze strany České národní banky v červenci opět zesílila

Česká národní banka s intervencemi na devizovém trhu ve prospěch české koruny nepřestala. Ba naopak. Jejich intenzita se během července oproti předchozímu měsíci ještě zvýšila. S odvoláním na zveřejněné údaje o stavu devizových rezerv to uvedl hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.

Objem intervencí České národní banky na podporu tuzemské měny se v červenci dále zvyšoval, a to až na skoro deset miliard eur (v přepočtu asi 246 miliard korun). Od května do července tak ČNB na za intervence utratila už kolem 20,5 miliardy eur, což v přepočtu činí asi 504 miliard korun, odhadl Petr Dufek, hlavní ekonom banky Creditas.

Při pohledu na vývoj likvidity bankovního sektoru je podle něho patrné, že intervence pokračovaly i v srpnu, i když pravděpodobně s menší intenzitou. Tomu by ostatně odpovídal i další pokles devizových rezerv, který v tomto měsíci nastal, uvedl. Devizové rezervy ke konci srpna klesly o téměř čtyři miliardy eur na 142,3 miliardy eur (přibližně 3,5 bilionu korun).

Masivně centrální banka intervenuje podle Petra Dufka už od května a její aktivita postupně nabírala na síle. Prostor k intervencím ČNB nepochybně má díky vysoké úrovni devizových rezerv, jejichž větší část nahromadila v době kurzového režimu uplatňovaného v letech 2013 až 2017, uvedl ekonom.

ČNB díky intervencím stabilizovala korunu pod hranicí 25 korun za euro. Devizové rezervy, které jsou jinak velmi vysoké vzhledem k velikosti ekonomiky, poklesly, avšak zároveň za pomoci intervencí ČNB stahuje poměrně drahé koruny z trhu, upozornil Dufek. Zatímco výnos devizových rezerv je podle centrální banky v posledním roce negativní, za volné koruny platí repo sazbu, která je nyní na sedmi procentech.


ČTK

Sdílet

Další zprávy

Stáhněte si e-booky ZDARMA!

ZDARMA

Nejčtenější

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka