fbpx

Vzdělávání

3 věci, které byste rozhodně neměli dělat, pokud dojde k propadu na akciovém trhu 

Vzhledem k nervozitě na trhu, která je způsobena přetrvávající inflací, mánií v podobě zvyšování úrokových sazeb a geopolitické nestabilitě, se nikdo nemůže divit investorům, kteří si napjatě mnou ruce v domnění, že by mohlo dojít ke kolapsu. 

To není zrovna povzbudivé. Ovšem co vás může uklidnit, je to, že si můžete vytvořit investiční plán, co dělat či nedělat v případě recese. Pojďme se nyní podívat na tři aktivity, které byste v případě chaosu na trhu rozhodně neměli dělat.  


Prodej akcií v době paniky 

První (a nejdůležitější) věc, kterou byste neměli provádět v případě krachu na akciovém trhu, je odprodej všech svých akcií, abyste se tak vyhnuli případným dalším ztrátám. Problémem při panickém výprodeji je, že se na první pohled jeví jako správný a racionální krok. 

Pokud totiž dokážete snížit své ztráty dostatečně rychle, může pro vás pokles trhu o 30 % znamenat skutečnou ztrátu ve výši 10 %. Prodej sice zmírňuje pocit úzkosti z toho, že nemáte nad situací kontrolu, a obavy ze ztráty peněz.  

V takovém případě ale nejspíš přijdete o možnost následného odrazu. A v mnoha ohledech to znamená, že vyděláte méně peněz, než kdybyste jednoduše zůstali v kurzu. Jako příklad si uveďme výkonnost společnosti AbbVie (ABBV 0,96 %) během propadu vyvolaného koronavirem.  

Akcie AbbVie během krachu utrpěly značnou ztrátu, stejně jako celý trh. Vzhledem k tomu, že pandemie, která byla katalyzátorem propadu, ve skutečnosti příliš neovlivnila činnost společnosti v rámci vývoje a distribuce léků, akcie se totiž rychle odrazily zpět nahoru. 

Během několika měsíců překonala výkonnost trhu a její předchozí ztráty se zcela vymazaly. Akcie dokonce skončily výrazně nad úrovní, kde začínaly, a vy byste o tento zisk přišli, kdybyste své akcie prodali. I kdybyste se pokusili svou pozici obnovit, měli byste potíže s jejím správným načasováním a téměř jistě byste přišli o část zisku.  

Neexistuje proto žádná garance, že se každá akcie bude chovat podobně jako akcie AbbVie během každého krachu na trhu, a u mnoha z nich tomu tak zřejmě nebude. V situacích, kdy propad není způsoben ničím, co by zásadně ovlivnilo schopnost společnosti vydělávat peníze stejně efektivně jako v současnosti, je však odprodej pravděpodobně špatným rozhodnutím. 


Dramatická změna investiční strategie 

Druhou aktivitou, kterou byste neměli dělat, pokud se akciový trh zhroutí, je měnit svůj investiční plán, aniž byste se jím nějakou dobu zabývali. Realita je taková, že kolapsy na trzích jsou často vyvolány ekonomickými nebo globálními událostmi. 

Nicméně pokud máte dostatečně diverzifikované portfolio, je velmi nepravděpodobné, že by nějaký konkrétní trend nebo událost vedly k tomu, že by všechny vaše akcie byly najednou náchylné k dalšímu poklesu.  

Předpokládejme tedy, že jste před pandemií drželi v portfoliu akcie AMC Entertainment (AMC -7,77 %), které byly vystaveny riziku v rámci zábavního průmyslu. Březnový propad trhu byl způsoben obavami z koronaviru a cena akcií AMC byla těžce zasažena. 

Jako inteligentní a prozíravý investor jste si tehdy své akcie ponechali. Během čtvrtletního hodnocení svých pozic však dospějete k závěru, že kina se pravděpodobně nedočkají silného comebacku, dokud bude v oběhu koronavirus, a rozhodnete se své akcie prodat. 

Doposud vše vypadá v pořádku, a je důležité upravit svou investiční strategii, jakmile nové informace způsobí to, že vaše původní investiční teze je nesprávná nebo irelevantní. Řada investorů by však mohla udělat chybu, kdyby výnosy z prodeje AMC investovali způsobem, který by snížil úroveň diverzifikace jejich portfolia, například nákupem dalších akcií společnosti AbbVie. 

Taková činnost je výrazným odklonem od vašeho předchozího přístupu, kdy jste kupovali akcie zábavního průmyslu, abyste se tak vystavili budoucímu růstu tohoto sektoru.  


Zůstat na vedlejší koleji  

Poslední věc, kterou by investoři neměli dělat, pokud se trh zhroutí, je zůstat stranou a čekat na klidnější prostředí. Místo toho by měli jednat a začít nakupovat, dokud jsou akcie levnější než obvykle. A to platí zejména v případě, že plánujete budovat své pozice na základě metody dollar cost average. 

Pro ty z vás, kteří mají našetřený kapitál, jsou výrazné a panikou vyvolané poklesy investiční příležitostí, jak zhodnotit své jmění skrze zlevněné akcie. Pokud se rozhodnete během propadu nebo korekce zůstat na vedlejší koleji, aktivně sice nezdecimujete hodnotu svého portfolia, ale přicházíte tak o potenciální růst v budoucnu.    

Přikupovat více akcií, když akcie klesají se zdá být děsivé, ale legendární investoři jako Warren Buffett to tak dělají. A u firem, které vyplácejí dividendu, jako je AbbVie, koupě namísto zahálení znamená, že si pořídíte akcie s vyšším dividendovým výnosem, než byste mohli běžně dosáhnout.  


Alex Carchidi  
The Motley Fool  

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka