fbpx

Zprávy

Akciový titul Pagaya s přehledem poráží trh. Čas nakoupit nebo trpělivě vyčkávat?  

Po červnové fúzi a vstupu na burzu prostřednictvím akvizice SPAC se platformě Pagaya Technologies (PGY -1,32 %), která se zabývá poskytováním úvěrů na bázi umělé inteligence, daří lépe než trhu a její akcie letos vzrostly zhruba o 11,5 %, zatímco ostatní tržní indexy vykazují pokles. 

Společnost vytvořila obousměrnou propojovací síť mezi bankami, fintech partnery a institucionálními investory. Pagaya funguje jako prostředník, který bankám a fintech firmám pomáhá s upisováním úvěrů a následně zprostředkovává jejich prodej investorům, což bankám a fintech společnostem umožňuje odstranit tyto úvěry z jejich účetní rozvahy a zvýšit tak příjmy z poplatků. 


Zajímavý hospodářský kvartál 

Před několika týdny Pagaya zveřejnila výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí letošního roku, což bylo poprvé, co jako veřejná společnost vykázala zisk. Firma vykázala čistou ztrátu více než 146 milionů dolarů při celkových tržbách zhruba 181,5 milionu dolarů.  

Téměř veškerá ztráta byla však způsobena kompenzacemi vázanými na akcie. Upravený zisk před úroky, zdaněním a odpisy (EBITDA) dosáhl výše 4,9 milionu USD. Objemy prodeje v rámci tržeb dosáhly v tomto kvartále 1,9 miliardy dolarů a za prvních šest měsíců letošního roku jsou nyní na úrovni 3,6 miliardy dolarů. 

Vedení společnosti odhaduje tržby ve výši 700 až 725 milionů dolarů a upravený zisk EBITDA v rozmezí 10 až 20 milionů dolarů. Většina fintech společností, které zprostředkovávají nebo prodávají půjčky institucionálním investorům, se letos potýkala s potížemi, neboť rostoucí úrokové sazby vedly ke zvýšení nákladů na kapitál pro řadu těchto investorů, kteří následně požadovali vyšší výnosy. 

Vzhledem k tomu, že se ekonomika může dostat do neklidných končin, jsou investoři méně ochotni investovat do úvěrů z důvodu obav týkajících se jejich ratingu. Společnost Pagaya však tento problém s financováním částečně řeší tím, že si předem obstarává kapitál, a uvedla, že ve druhém kvartále získala 1,8 miliardy dolarů prostřednictvím sekuritizačního trhu a soukromě spravovaných fondů. 


Zmanipulované obchodování 

Navzdory přiměřeným výsledkům ve druhém čtvrtletí, které však byly nejednoznačné, skutečný důvod, proč se Pagaya letos obchoduje na burze, nesouvisí s jejími obchodními výsledky, ale se vstupem na burzu prostřednictvím fúze SPAC. 

Poté, co subjekt SPAC oznámí uchazeče o akvizici, mohou akcionáři své akcie odkoupit, pokud se jim kandidát nelíbí, nebo z jakéhokoliv jiného důvodu. Řada odkupů akcií Pagayi vedla k tomu, že jakmile se společnost začala obchodovat samostatně, zůstalo v oběhu velmi málo veřejných akcií, a to méně než 1 milion. 

Jakmile to investoři zaznamenali, zmocnili se všech veřejných akcií v oběhu a vytlačili tak cenu akcií nahoru. Akcie společnosti Pagaya se v jednu chvíli vyšplhaly na téměř 30 dolarů za akcii a tržní kapitalizaci dosahovala téměř 20 miliard dolarů. Od té doby akcie oslabily, a obchodují se za více než 11 dolarů za akcii s tržní kapitalizaci více než 7,5 miliardy dolarů. 

Tato aktuální cena však může být dočasná, jelikož ostatní akcionáři, jako jsou zakladatelé, sponzoři a další zúčastněné strany stále drží stovky milionů akcií, které by mohly brzo zaplavit trh, jakmile dojde k ukončení určitých dohod.  

Ve své předchozí výpovědi Pagaya uvedla, že 90 dní po uzavření fúze SPAC, jestliže cena akcií přesáhne 12,50 USD za 20 obchodních dní v rámci 30denního obchodního období, mohou akcionáři své akcie odprodat. Tato podmínka byla naplněna v srpnu a 90 dní od uzavření transakce uplyne 20. září, tudíž by další akcie mohly začít zaplavovat trh již v blízké době. 


Pagaya jako výhodná koupě?  

Druhé čtvrtletí nebylo až tak negativní, vzhledem k tomu, že Pagaya plánuje udržet stabilní objem své distribuční sítě, což se mnoha dalším fintech společnostem poskytujících spotřebitelské úvěry nepodařilo kvůli problémům s financováním v prostředí rychlého růstu úrokových sazeb. 

Při valuaci kolem 7,5 miliardy dolarů se zdá, že jde o předražený titul, neboť společnost je nyní v podstatě na pokraji rentability. Cena akcií se drží jen díky jejich nízkému počtu v oběhu a mohla by dále klesat, jakmile trh zaplaví další akcie.  


Bram Berkowitz 
The Motley Fool  

Sdílet

Další zprávy

Stáhněte si e-booky ZDARMA!

ZDARMA

Nejčtenější

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka