fbpx

Zprávy

Meziroční inflace v Česku opět mírně vzrostla, meziměsíční data ale dávají naději

Míra inflace vyjádřená změnou indexu spotřebitelských cen, se v červenci meziročně nepatrně zvýšila. Růst meziroční inflace je však do značné míry zatížen vývojem v loňském roce. Proto je třeba při posuzování vývoje míry růstu cen sledovat meziměsíční vývoj. A čísla za červenec dávají naději, že inflace kulminovala. Nemusí to však být definitivní.

Meziroční tempo růstu cenové hladiny dosáhlo v České republice za červenec 17,5 procenta. Inflace tak byla o 0,3 procentního bodu vyšší než v červnu. Vyplývá to ze středečních údajů Českého statistického úřadu. V meziročním srovnání se na zdražení podílely především potraviny a nealkoholické nápoje, následovaly energie, naopak ceny pohonných hmot vykázaly v červenci nižší růst než v červnu.

„Spotřebitelské ceny v červenci pokračovaly v meziročním růstu. Ten dosáhl hodnoty 17,5 %. Oproti minulému měsíci ceny vzrostly o 1,3 %, což byl nejmírnější meziměsíční nárůst od letošního února,“ uvedla v komentáři k tiskové zprávě Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.

A právě meziměsíční vývoj inflace je podle některých odborníků údaj, kterým bychom měli hodnotit, zda míra růstu cen již dosáhla svého vrcholu, či nikoli. Například ekonom Petr Bartoň poukazuje na to, že meziroční míra inflace nám nic neříká o aktuálním vývoji. „(Meziroční inflace) je stále více zatěžována historií loňska. Dál poroste i když by skutečná inflace dál klesala,“ napsal na Twitter.

Ekonomka Helena Horská poukazuje na fakt, že červencová meziroční inflace skončila pod odhady trhu i České národní banky. „Jádrová inflace zrychluje. Dvouciferná inflace tu s námi může být až do příštího léta,“ uvedla rovněž na Twitteru.

Otázkou je, jaký cenový vývoj přinesou podzimní a zimní měsíce, kdy se očekává růst ceny energií pro koncové zákazníky, kterým končí fixace. Energetická skupina ČEZ dokonce svoje služby zdražila hned dva měsíce po sobě, od července a od srpna. Právě srpnové zdražení bude mít vliv na vývoj inflace, jejíž hodnotu statistici zveřejní v září.


-red-

Sdílet

Další zprávy

Stáhněte si e-booky ZDARMA!

ZDARMA

Nejčtenější

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka