fbpx

Zprávy

Euro v digitální podobě bude mnohem populárnější, hlavně v zahraničí, odhaduje šéfka ECB

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová je přesvědčena, že digitální verze eura si za hranicemi eurozóny získá velkou popularitu. Aby se tak ale stalo, musí podléhat správné regulaci. 

Digitální euro bude podle ní schopné obsluhovat přeshraniční transakce mnohem hladším způsobem, než je to možné v případě současných bezhotovostních plateb.

Evropská centrální banka je přibližně v polovině dvouletého testování a prověřování, které má předcházet zavedení digitální formy eura.

Euro v podobě takzvané CBDC (Central Bank Digital Currency) by mohlo začít být vydáváno už během příštího roku, pokud vše půjde podle plánu.

V porovnání s klasickou měnou v bezhotovostní formě by právo vydávat virtuální bankovky a mince mělo připadat pouze centrální bance, v případě eura Evropské centrální bance. Také další centrální banky se chystají na spuštění digitálních verzí národních měn.

Christine Lagardeová uvedla, že chce „sladit noty“ s centrální bankou a dalšími regulátory ve Spojených státech.

„Digitální euro bude schopné obsluhovat přeshraniční platby v mnohem větším rozměru, a tak chceme porovnat naše návrhy s úřady ve Spojených státech,“ řekla dále prezidentka ECB.

Podle Lagardeové by digitální forma jednotné evropské měny mohla právě díky snadných převodům plateb mezi jednotlivými státy získat na popularitě i mimo eurozónu, respektive Evropskou unii.

„K tomu je ale také zapotřebí zavést pravidla, která budou digitální euro regulovat správně,“ dodala Lagardeová.


Zdroj: Handagama, CoinDesk.com

Sdílet

Další zprávy

Stáhněte si e-booky ZDARMA!

ZDARMA

Nejčtenější

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka