
Futures na ropu Brent s květnovým termínem vypořádání klesly o 71 centů, tj. 1 %, a v 5:14 GMT se obchodovaly za 73,08 USD za barel. Futures na americkou ropu West Texas Intermediate (WTI) klesly o 74 centů, tj. 1,1 %, na 66,90 USD za barel.
V předchozí seanci jak Brent, tak WTI klesly přibližně o 3 dolary za barel, než se usadily výše. Stalo se tak poté, co banka UBS hodila záchranné lano společnosti Credit Suisse a hlavní centrální banky prohlásily, že zvýší likviditu trhu a podpoří bankovní systém.
Dubnový kontrakt na WTI vyprší v úterý. Květnový kontrakt, který je nyní nejaktivnější, klesl o 64 centů neboli 0,9 % na 67,18 USD za barel.
„Ceny ropy nyní závisí především na vlivech na důvěru investorů na makroúrovni,“ uvedli analytici ze společnosti Haitong Futures. „Pokud se bankovní krize dále nerozšíří, nálada na trhu se může stabilizovat a ceny ropy budou mít šanci na oživení.“
Jedním z vlivů bude rozhodnutí Federálního rezervního systému o tom, zda a o kolik zvýší úrokové sazby poté, co ve středu ukončí dvoudenní zasedání.
Od začátku bankovních sporů tento měsíc se tržní odhad nejpravděpodobnějšího rozsahu příštího kroku Fedu snížil z 50 bazických bodů na 25 bazických bodů.
Představitelé skupiny G7 mezitím uvedli, že skupina sedmi zemí pravděpodobně nebude pokračovat v plánované revizi cenového stropu na ruskou ropu ve výši 60 USD za barel. Úředníci uvedli, že Evropská komise o víkendu sdělila velvyslancům zemí EU, že v G7 není naléhavá touha po okamžité revizi.
OPEC+, který zahrnuje země s největším vývozem ropy na světě a spojence včetně Ruska, se má sejít 3. dubna. Skupina se v říjnu dohodla na snížení cílové denní produkce ropy o 2 miliony barelů do konce roku 2023.
Vývoz ropy z USA do Evropy dosáhl tento měsíc v průměru rekordních 2,1 milionu barelů denně, k čemuž přispěl pokles ceny ropy WTI oproti Brentu a slabší poptávka po ropě ze strany amerických rafinerií.
Předběžný průzkum agentury Reuters ukázal, že zásoby ropy a produktů v USA podle odhadů minulý týden poklesly.
zdroj: investing.com