fbpx

Zprávy

Ropa zlevnila. Trh se obává růstu sazeb ze strany Fedu kvůli srpnovému inflačnímu překvapení

Zatímco cena ropy téměř celý uplynulý týden rostla, v úterý přišel obrat. Na vině jsou překvapivá data o vývoji inflace ve Spojených státech. Trh nyní očekává, že Federální rezervní systém opět razantně zvýší úrokové sazby, čímž přiškrtí ekonomickou aktivitu. A tedy i poptávku po ropě.

Ceny ropy se přibližně před týdnem odrazila od úrovně kolem 88 dolarů za barel v případě typu Brent. Od té doby soustavně rostla až k hranici 96 dolarů. Jenže v úterý přišly nečekané zprávy ze Spojených států. Tamní úřad Bureau of Labor Statistics oznámil data o srpnové inflaci, která překvapila trhy.

Zatímco se všeobecně očekávalo, že ceny ve Spojených státech meziměsíčně poklesly, opak byl pravdou. Po červencové stagnaci cenové hladiny přišel v srpnu růst o 0,1 procenta. A přestože meziroční míra inflace se o 0,2 procentního bodu klesla, trhům to k uklidnění nestačilo.

Naopak vzrostla očekávání, že Federální rezervní systém na nejbližším měnověpolitickém zasedání opět rozhodne o razantním zvýšení úrokových sazeb, a to o 0,75 procentního bodu. Všechny totiž „vyděsil“ růst cen potravin, který je v meziročním vyjádření v USA nejvyšší od května 1979.

Potraviny totiž meziročně v srpnu zdražily o 11,4 procenta.Na zprávy o srpnové inflaci ihned zareagoval trh s ropou. Investoři totiž kvůli očekávanému růstu úrokových sazeb očekávají utlumení ekonomické aktivity.

Tím pádem očekávají i mírnou korekci poptávky po ropě coby energetické komoditě, která je citlivá na průběh hospodářského (a tedy i poptávkového) cyklu. Ropa Brent v úterý nejprve ztrácela kolem dvou procent, poté ztráty částečně umazala a den zakončila přibližně o procento slabší.


Zdroj: Somasekhar, Reuters

Sdílet

Další zprávy

Stáhněte si e-booky ZDARMA!

ZDARMA

Nejčtenější

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka