fbpx

Zprávy

Egyptská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny 

Egyptská centrální banka (CBE) v rozporu s očekáváním analytiků ponechala ve čtvrtek své jednodenní úrokové sazby beze změny. Rovněž vyjádřila své přesvědčení, že tamní inflace z hlediska střednědobého horizontu pod kontrolou. 

Banka navýšila sazbu povinných minimálních rezerv ze 14 % na 18 % s tím, že to má přispět k posílení likvidity. Její výbor pro měnovou politiku (MPC) ponechal depozitní sazbu na 11,25 % a úvěrovou sazbu na 12,25 %, který uvedl ve svém prohlášení. 

Průzkum provedený mezi 15 analytiky předpokládal, že banka zvýší sazby o 100 bazických bodů. MPC dále uvedlo, že tamní inflace je sice vysoká, ale v meziměsíčním srovnání je nižší než v březnu a dubnu. Navíc je ovlivněna především nabídkou, především zahraničními cenami komodit. 

„MPC souhlasí s tvrzením, že současné nastavení úrokových sazeb CBE ve spojení se zvýšenou sazbou povinných minimálních rezerv je konzistentní pro dosažení cenové stability ve střednědobém horizontu,“ uvedla MPC v komentáři k rozhodnutí o stanovení sazeb. 

V Egyptě se meziroční spotřebitelská inflace v srpnu zvýšila z původních 13,6 % (červenec) na 14,6 % a základní inflace vzrostla z 15,6 % na 16,7 %. Federální rezervní systém o den dříve zvýšil sazby v USA o 75 bazických bodů. Nový guvernér banky Hassan Abdalla byl jmenován jen několik hodin před posledním srpnovým zasedáním MPC. 

Na posledních dvou zasedáních, která se konala 23. června a 18. srpna, centrální banka ponechala své sazby v platnosti, ale v květnu je zvýšila o 200 bazických bodů s tím, že se pokouší omezit inflační očekávání poté, co ceny stouply nejrychleji za poslední tři roky. 


Zdroj: investing.com 

Sdílet

Další zprávy

Stáhněte si e-booky ZDARMA!

ZDARMA

Nejčtenější

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka