Hospodářství České republiky bylo na vyšší úrovni už při rozdělení společného státu Čechů a Slováků. Tento náskok si i po třech dekádách od rozpadu Československa udrželo, byť se úrovně obou ekonomik přiblížily. Slovensko pak vykázalo rychlejší dohánění průměrné ekonomické úrovně Evropské unie. Vyplývá to z analýzy slovenského bankovního domu Slovenská sporiteľňa.
Zatímco slovenská ekonomika dosahovala v 90. letech přibližně poloviny úrovně zemí Evropské unie v přepočtu podle parity kupní síly, dnes už dosahuje 80 procenta.
Česká republika naproti tomu svou konvergenci začínala z vyšší úrovně a z původních 80 procent průměru EU se během 30 let dostalo asi na 90 procent průměru sedmadvacítky.
Slovensko se tak průměru EU přibližovalo rychleji než Česko. Slovenská republika učinila hospodářsky největší pokrok po svém vstupu do Evropské unie v roce 2004.
Od té chvíle totiž zaznamenala obrovský příliv zahraničních investic, a to zejména do technologií.
Slovensko totiž nebylo zejména během éry premiéra Vladimíra Mečiara vnímáno jako politicky stabilní země s jasným proreformním kurzem.
Poslední roky se sbližování úrovně prakticky zastavilo a model založený na nižších mzdách a kopírování technologií je vyčerpán.
„Pro kvalitativní oživení ekonomiky je potřeba mít hospodářskou politiku cílenou na rozvoj digitálního a inovačního potenciálu, která dává předpoklad k dlouhodobějšímu růstu,“ uvedli mimo jiné autoři zmíněné analýzy.
Podle nich obě porovnávané ekonomiky mají takřka stejnou strukturu. Česko se může chlubit lepším hodnocením úvěrové spolehlivosti, Slovensko zase na rozdíl od Česka používá již 14 let jednotnou měnu euro.
Slovensko má ale také dlouhodobě vyšší nezaměstnanost a vydává na výzkum a vývoj méně peněz než Česká republika.
-red-