
Žlutý kov v pondělí zaznamenal oživení poptávky po bezpečném přístavu po sérii slabých údajů o výrobě z největších světových ekonomik, které by mohly být předzvěstí možného zpomalení ekonomiky v letošním roce.
Trh také zaskočilo překvapivé snížení těžby Organizací zemí vyvážejících ropu a spojenců (OPEC+), které pravděpodobně povede ke zvýšení cen pohonných hmot a potenciálně i k vyšší inflaci.
Spotové zlato kleslo o 0,2 % na 1 980,99 USD za unci, zatímco futures na zlato klesly do 21:23 SEČ (01:23 SEČ) o 0,1 % na 1 997,85 USD za unci. V pondělí oba instrumenty posílily o více než 1 %.
Údaje z výrobního sektoru USA, eurozóny, Velké Británie a Japonska ukázaly, že aktivita v největších světových ekonomikách zůstala do března v útlumu. To spolu s mírnějšími než očekávanými údaji o výrobě v Číně posílilo obavy, že globální hospodářský růst v nadcházejících měsících oslabí.
Mírnější než očekávané údaje ze Spojených států také způsobily, že trhy si položily otázku, kolik prostoru pro další zvyšování úrokových sazeb bude mít Federální rezervní systém. Tato představa v nočním obchodování zatížila dolar a v úterý se zelená bankovka v asijském obchodování příliš nepohnula.
Přesto trhy v důsledku prudkého nárůstu cen ropy začaly počítat s větší pravděpodobností dalšího zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému v nejbližším období, zejména pokud vyšší náklady na pohonné hmoty zvýší inflaci.
Tento týden se nyní pozornost soustředí na údaje o mzdách mimo zemědělský sektor v USA, které budou zveřejněny v pátek a které poskytnou další informace o trhu práce.
Ceny zlata zaznamenaly v březnu silné zisky a znovu se dostaly na úroveň 2 000 USD poté, co krach několika amerických bank zvýšil obavy z dalších ekonomických otřesů. Zatímco regulační zásahy zmírnily obavy z okamžitého kolapsu, zlato zůstalo v posledních týdnech poměrně dobře nabízeno.
Ostatní drahé kovy se v úterý pohybovaly v rovnoměrném až nízkém pásmu. Futures na platinu klesly o 0,3 % na 996,0 USD za unci, zatímco futures na stříbro se ustálily na 24,027 USD za unci.
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi dostaly pod tlak kvůli zhoršujícímu se výhledu globální výrobní aktivity, zejména v souvislosti se známkami ochlazení růstu v hlavním dovozci Číně.
Futures na měď klesly o 0,3 % na 4,0415 USD za libru a byly nastaveny na třetí den v červených číslech v řadě.
zdroj: www.investing.com