Twitter (TWTR -1,66 %) si v únoru při prezentaci v rámci dne analytiků vytyčil své ambiciózní plány týkající se budoucího růstu. Společnost tvrdí, že by mohla navýšit počet svých aktivních uživatelů ze 192 milionů na konci roku 2020 na více než 315 milionů na konci roku 2023.
Mezi jeho další ambice je zdvojnásobit roční příjem ze 3,7 miliardy dolarů (rok 2020) na 7,5 miliardy dolarů ke konci roku 2023. Tyto záměry zpočátku nadchly investory, nicméně náhlá rezignace generálního ředitele Jacka Dorseyho v loňském listopadu zahalila tyto ambice do temných mračen.
Jeho nástupce Parag Agrawal byl rovněž kontroverzním kandidátem, neboť jednou prohlásil, že úlohou Twitteru je „nebýt svazován Prvním ústavním dodatkem“. Tato polemika nakonec přiměla Elona Muska, aby koncem dubna předložil nevstřícnou žádost o koupi Twitteru za 44 miliard dolarů.
Twitter nakonec dohodu akceptoval, ale Musk následně Twitter nařkl z toho, že uměle nafukuje počet svých uživatelů pomocí botů a spamovacích účtů. Výsledkem je, že dohoda zůstává viset ve vzduchu a akcie Twitteru se obchodují o více než 40 % pod úrovní Muskovy nabídky ve výši 54,20 USD za akcii.
Twitter a trable s počtem uživatelů
Na rozdíl od většiny dalších sociálních medií Twitter v průběhu uplynulých let opakovaně upravoval své standardy na měření počtů svých uživatelů.
Již v roce 2014 společnost přiznala, že přibližně až 8,5 % jejich aktivních uživatelů jsou pravděpodobně boti, kteří automaticky komunikují se servery za účelem pravidelných aktualizací platformy.
Na začátku roku 2015 náhle přišel o zhruba 3 miliony aktivních uživatelů poté, co Apple (AAPL -3,96 %) ukončil v prohlížeči Safari automatické stahování odkazů od uživatelů na Twitteru.
Do té doby Twitter tyto automatické požadavky započítával jako „aktivní“ uživatele. O další 1 milion uživatelů přišel po vydání aktualizace systému iOS, která přechodně narušila jeho systém šifrování hesel.
Kontroverzní business v rámci licencování dat
Twitter generuje většinu svých příjmů z reklamy, avšak jeho podnikání v oblasti licencování dat (nyní známé jako segment ve formě předplatného) se i v posledním kvartále podílelo 8 % na jeho celkovém obratu.
Tento model podnikání poskytuje velkým hráčům licence na veřejné tweety pro analytické účely. Nicméně některé jeho funkce jsou značně kontroverzní. Firmy zabývající se vysokofrekvenčním obchodováním využívají tento zdroj k rychlým obchodům, což zřejmě přispělo k řadě „bleskových krachů“ v uplynulých letech.
Média často využívají tyto „tweety“ ke sledování aktuálních událostí, ale chabé normy pro ověřování faktů mohou vést k šíření falešných zpráv. Saúdskoarabská vláda údajně také využívá tento zdroj k pronásledování disidentů, což může vyvolávat pochybnosti o tom, zda je vůbec saúdský princ Al Valíd bin Talál Al Saúd po Muskovi druhým největším akcionářem Twitteru.
Twitter začátkem června Muskovi udělil plný přístup k celému informačnímu vláknu, aby mohl vyřešit jeho znepokojení ohledně botů a falešných účtů.
Twitter a tučné odškodné za soudní spory
Twitter během uplynulého roku přišel kvůli žalobám o téměř 1 miliardu dolarů. Loni v září se zavázal zaplatit 809,5 milionu dolarů investorům v rámci hromadné žaloby související s určitými záměry, které si stanovil již v roce 2014.
V té době Twitter uváděl, že by mohl dosáhnout více než 550 milionů uživatelů ve střednědobém horizontu a více než 1 miliardy uživatelů v dlouhodobém časovém výhledu.
Ve čtvrtém kvartále roku 2018 však dosáhl pouze 321 milionů uživatelů, poté tuto metriku v prvním čtvrtletí roku 2019 zcela zahodil. Toto rozsáhlé vypořádání bylo hlavním důvodem, proč ve fiskálním roce 2021 vykázal čistou ztrátu ve výši 221 milionů dolarů.
Letos v květnu se Twitter zavázal zaplatit 150 milionů dolarů za vyrovnání žaloby na ochranu soukromí s ministerstvem spravedlnosti a Federální obchodní komisí (FTC). Společnost byla rovněž obviněna z toho, že „neúmyslně“ používala telefonní čísla a e-mailové adresy svých uživatelů k vytváření cílených reklam.
Tyto spory pravděpodobně nezabrzdí dlouhodobý růst Twitteru, ale upozorňují na tendenci Twitteru přehánět v rámci slibů a neschopnost dodržovat závazky, a zároveň se dopouštět nedbalých a riskantních chyb.
Twitter a četné problémy
Může být velmi lákavé nakoupit jeho akcie jako spekulativní hru, nicméně Twitter aktuálně čelí několika krátkodobým výzvám. Jestliže Musk nakonec odstoupí, Twitter by se mohl i nadále potýkat s problémem udržet si své publikum. A zároveň si zachovat relevantnost na dozrávajícím trhu v rámci sociálních médií může být dnes náročný úkol, neboť se na obzoru rýsuje hospodářská recese.
Leo Sun
The Motley Fool