fbpx

Vzdělávání

Investování je nyní zásadnější než kdykoli předtím 

Vzhledem k vysoké inflaci, která zvyšuje ceny takřka všech výrobků, zatímco platy s nimi nedokážou držet krok, se může zdát, že investování je přepych, bez kterého se můžete obejít, dokud se situace neuklidní. Bohužel tento myšlenkový proces může zapříčinit to, že budete stále více strádat.  

Investování vám koneckonců poskytuje šanci nechat své peníze pracovat za vás a postupem času vám stabilní portfolio může pomoci kompenzovat deficit, který by vám stagnující mzda nedokázala pokrýt. Proto je nyní investování důležitější než kdykoli předtím. 

Když k tomu připočteme efekt složeného úročení vašich investic, které mohou v průběhu času růst, může vám investiční portfolio zajistit ten nejúčinnější způsob, jak bojovat s rychle rostoucí inflací, které všichni aktuálně čelíme. 


Mít pod kontrolou své výdaje  

S rostoucími náklady může být velmi náročné vyčlenit si peníze na investice. V tomto ohledu můžete využít jednoduchý přístup, který vám pomůže se připravit na investiční činnost. Začněte tím, že budete zaznamenávat své výdaje, tj. každou utracenou korunu přibližně po dobu dvou měsíců.  

V této fázi není třeba odhadovat, kam vaše výdaje poputují, stačí si je pouze zapsat. Kromě monitorování vašich osobních výdajů si sepište odhad běžných nákladů, které se neodehrávají každý měsíc, jako jsou narozeniny nebo dovolená. Jakmile budete vědět, kam putují vaše peníze, projděte si tyto výdaje znovu a podle vlastních priorit je označte červeně, žlutě nebo zeleně. 

Peníze, které utrácíte bez uvážení nebo které jste nemuseli utratit, označte červeně. Peníze, které jsou určeny na kritické oblasti vašeho života, bez nichž se nemůžete obejít, označte zeleně. Vše ostatní označte žlutě. 

U výdajů označených červenou barvou je následující krok prostý: přestaňte za ně utrácet. Jsou to výdaje, se kterými se často střetáváte, nicméně nejsou pro vás primární prioritou. Pokud jde o výdaje označené zelenou barvou, ty si můžete ponechat, pokud nebudou převyšovat vaše aktivní příjmy.  

Chcete-li se zbavit nákladů, které jsou označeny žlutou barvou, máte před sebou kus práce. Jsou to zejména položky, za které utrácíte peníze a které pro vás nejsou nijak zásadní, ale nejste ochotni nebo schopni se bez nich úplně obejít. U těchto nákladů je třeba optimalizovat váš rozpočet. 

Omezením červených výdajů a optimalizací žlutých výdajů byste měli být schopni vytvořit určitý odstup mezi svými příjmy a výdaji. Vaším primárním cílem je akumulovat co nejvíce peněz a zároveň minimalizovat výdaje, které k životu nutně nepotřebujete.    


Zbavení se dluhů. Napořád  

Jakmile se vaše náklady ustálí na odpovídající úrovni, vaším dalším krokem by měla být snaha mít pod kontrolou dluhy. Nejefektivnější přístup při splácení dluhů je označován jako metoda dluhové laviny. Chcete-li ji použít, začněte tím, že seřadíte své dluhy v pořadí od nejvyšší úrokové sazby po nejnižší. 

U všech dluhů s výjimkou dluhu s nejvyšším úrokem splaťte minimum. U dluhu s nejvyšším úrokem splácejte co nejvíce nad rámec minima, dokud jej kompletně nesplatíte. Po splacení tohoto dluhu vyberte všechny peníze, které jste na něj vynaložili, a připočtěte je k novému dluhu s nejvyšším úrokem. Tento postup opakujte, dokud nesplatíte téměř všechny své dluhy.  

Pozitivní dluh by měl mít nízkou úrokovou sazbu, nízkou splátku a měl by sloužit k důležitému účelu pro vaši budoucnost. Dluhy, které mohou vyhovovat tomuto požadavku, jsou často dluhy ve formě hypotéky, dluhy za zdravotní péči nebo leasing na auto.  


Pusťte se do investování 

Když dokážete dostat pod kontrolu své každodenní výdaje i dluhy, časem třeba zjistíte, že se vám uvolnilo mnohem více peněz na investice, než jste si původně mysleli. Ujistěte se, že jste si předtím založili nouzový fond, a pak se pusťte do investování.  

Pokud jste předtím neinvestovali, začněte s indexovými fondy. S minimálním úsilí můžete dosahovat zajímavých výnosů, a navíc bude vaše investiční portfolio dostatečně diverzifikované.  

Čím dříve s tímto procesem začnete, tím dříve se dostanete do bodu, kdy budete mít k dispozici výkonný nástroj, který vám pomůže udržovat krok se stále se zvyšujícími náklady. Dnešním dnem začněte svou výpravu a zajistěte si co největší šanci dosáhnout okamžiku, kdy výnosy z vašich investic pokryjí značnou část vašich nákladů. 


Chuck Saletta  
The Motley Fool  

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka