V dnešním článku si představíme nejpoužívanější platformu MetaTrader 5. Jak je již všeobecně známo, platforma MetaTrader 5 je nezbytná pro online obchodování, které se pomalu stává více a více atraktivnější pro lidi, kteří si chtějí své peníze zhodnocovat sami a dosahovat potenciálně vyšších zisků. Proto je také důležité znát zázemí platformy MetaTrader, která nám to umožňuje.
V následujícím textu si řekneme informace a popíšeme ty nejzákladnější parametry a možnosti platformy,které je velice důležité znát před začátkem obchodování.
Zde na obrázku můžeme vidět aktuální stav, když se poprvé přihlásíme. Vidíte na ni 4 měnové páry s grafy, které jsou nastaveny v základním formátu. Na levé straně v červeném kruhu můžete nalézt váš stav účtu a po pravé straně můžete vidět aktuální zisk/ztrátu.
Pojmy:
- Balance – ukazuje nám aktualní hotovost, která je k dispozici na našem účtu
- Equity – ukazuje na pohyblivou hotovost na našem účtu po otevření pozic
- Free Margin – ukazuje nám dostupnou hotovost, kterou můžeme použít pro nové pozice
- Profit – ukazuje nám aktualní zisk/ztrátu z aktuálních obchodů
Jak vidíte, lze jednoduše a přehledně kontrolovat váš aktuální stav finančních zisků a ztrát každý den.
Na dalším obrázku v červeném rámečku můžeme vidět časové období M1, M5, M15, M30, H1, H4, D1, W1, MN.
Časové období nám ukazuje cenu v konkrétním čase na jednotlivých sloupcích v grafu (jestli cena stoupá nebo klesá). Příklad: když zvolím na časovém období M1, znamená to, že jeden sloupec ukazuje jak se vyvíjela cena během jedné minuty. Časové období je důležité znát, protože podle toho si vybíráme styl obchodováni.
M1 – ukazuje vývoj ceny na sloupci / svíci v grafu během jedné minuty
M5 – ukazuje vývoj ceny na sloupci / svíci v grafu během pěti minut
M15 – ukazuje vývoj ceny na sloupci / svíci v grafu během patnácti minut
M30 – ukazuje vývoj ceny na sloupci / svíci v grafu během třiceti minut
Časové období od M1 po M30 používáme pro krátkodobé obchodování. To znamená že obchod může trvat od pár minut do několika hodin. M1 timeframe, používáme pro takzvaný SCALP obchodování.
H1 – ukazuje vývoj ceny na sloupci / svíci v grafu během jedné hodiny
H4 – ukazuje vývoj ceny na sloupci/svíci v grafu během čtyř hodin
Časové období od H1 na H4 používáme pro střednědobé obchodování neboli takzvaný SWING, kde obchod může trvat od pár hodin do několika dní.
D1 – ukazuje vývoj ceny na sloupci / svíci v grafu během jednoho dne
W1 – ukazuje vývoj ceny na sloupci / svíci v grafu během jednoho týdne
MN – ukazuje vývoj ceny na sloupci / svíci v grafu během jednoho měsíce
Časové období od D1 po MN používáme pro dlouhodobé obchodování, obchod může trvat od pár dní po několik měsíců či let.
Na dalším obrázku můžeme vidět červenou kolonku, kde můžeme najít, který typ grafu si zvolit pro obchodování. Mame tři typy grafu Sloupcový/Svíčkový/Čárový. Je důležité si uvědomit, který typ grafu je nejvhodnější pro online obchodování. Nejpoužívanějším typem je svíčkový graf.
Popis typu grafu:
- Čárový graf – zobrazuje pouze zavírací ceny měn ve zvoleném časovém období. V tomto grafu nerozeznáme s přesností volatilitu (cenovou rozkolísanost) a důležité opěrné body cen (které určujeme dle nejvyšších a nejnižších hodnot). Vidíme tak pouze vývoj ceny. Graf se používá například pro přehledné zobrazení korelací měn (souběžné či protichůdné pohyby měnových párů).
- Sloupcový graf – tento graf je zobrazen ve sloupcích. Každý sloupec obsahuje čtyři důležité informace: horní část svislé čáry zobrazuje nejvyšší cenu a dolní část nejnižší cenu, otevírací cena je zobrazena na levé straně, zavírací cena je na pravé straně
- Svíčkový graf – tento graf nese stejné informace jako sloupcový graf. Svíčky jsou ale mnohem jasnější. Každá svíčka se skládá z těla a horního a dolního stínu. Tělo ukazuje rozdíl mezi počáteční a závěrečnou cenou. Vyplněné tělo ukazuje nárůst ceny a prázdné tělo znázorňuje pokles ceny. Konce stínů ukazují nejvyšší a nejnížší cenu.
Na tomto obrázku můžeme vidět, jak si nastavit obchod na platformě. V červeném rámečku je zobrazeno New Order (Nový Pokyn). Po rozkliknutí se vám zobrazí záložka s nastavenim obchodu podle parametrů, které vyhovují obchodníkovi.
- Symbol – představuje typ produktu, který chceme na platformě otevřít.
- Typ – zde si volíme typ obchodu pro otevření pozice. Máme dva typy – okamžitá realizace nebo čekající pokyn
- Objem – zde si volíme objem obchodu – jak velkou pozici chceme otevřít. Objem je vždy důležité přizpůsobit hotovosti na účtu.
- Stop Loss – tento příkaz nastavujeme, pokud chceme omezit ztrátu na obchodu, který realizujeme
- Take Profit – tento příkaz funguje opačně než Stop Loss a nastavuje ho pokud chceme zajistit výběr zisku.
- Sell By Market – toto tlačítko používáme pro short pozici (znamená, že obchod otevíráme do záporného vývoje ceny. V případě poklesu ceny budeme realizovat profit. Při opačném pohybu budeme realizovat ztrátu)
Zejména Objem, Stop Loss a Take Profit je důležité znát a umět s nimi pracovat.
Jak správně nastavit objem záleží na hotovosti na účtu, ale především vychází z kvalitního Money Managementu. To stejné platí u Stop Loss a Take Profit. Tyhle dva příkazy nám pomáhají zvládat lépe naše riziko a maximalizovat zisky při obchodování.
Jak správně nastavit tyto příkazy opět vychází z kvalitního Risk Managementu a analýzy ceny na grafu u konkrétního produktu. Toto jsou základní informace a pokyny, které by měl každý obchodník znát a vést. Pokud se chce zaměřit na kvalitní a dlouhodobé obchodování.
Výhody platformy MetaTrader 5
- rychlý přístup k obchodování jedním kliknutím
- interaktivní grafy, změna Stop Loss přímo v grafu
- Více než 79 analytických nástrojů jako Elliott, Fibonacci, Gann theory a mnoho dalších
- rozšířený time frame až na 21 pro každý finanční nástroj
- nový programovací jazyk pro vytváření vlastních skriptů a indikátorů
- možnost nákupu a stažení různých indikátorů
- možnost sledovat spready v okně přehled trhu
- upozornění pomocí SMS
A to je pro tohle téma vážení čtenáři vše. V tomhle článku jsme se snažili popsat a vysvětlit nejzákladnější parametry a možnosti platformy, které je nutnost znát pro kvalitní obchodování.
Pokud přemýšlíte že aktuálně chcete začít obchodovat a nevíte si rady jak začít, nebojte se navštívit sekci “Konzultace” a vyžádat si konzultaci s naším týmem, který ti určitě rád pomůže a zodpoví jakékoliv dotazy ohledně online obchodování i platformy.
Doufáme, že se vám článek líbil a přinesl vám nové informace. Klidně zanechte komentář o čem konkrétně byste chtěli napsat a vysvětlit. Budeme rádi za každou zpětnou vazbu, ať můžeme společně růst.