fbpx

Vzdělávání

9 tipů pro začínající obchodníky


Pokud jste začátečník, je potřeba se naučit spoustu základů předtím než začnete obchodovat.

  • Jaké jsou nejlepší obchodní hodiny?
  • Co způsobuje volatilitu na trzích?
  • Jaké typy obchodů a pokynů existují?
  • Jaké jsou podmínky obchodování?

Čím více o trhu víte, tím spíše můžete být úspěšný. Nezačínejte s obchodováním aniž by jste měli základní přehled.


1. Plánování

„Štěstí příchází, když se příležitos spojí s plánováním“, Thomas Edison. Každý obchodník by měl mít plán se solidní strukturou, která ho provede dení volatilitou. S dobrým plánem jste schopni minimalizovat své ztráty a zůstat v klidu i při volatiním trhu.

Plán by měl obsahovat, výšši přípustných ztrát, očekávaný zisk a strategii na toleranci rizika. Skoro všechny chyby na trhu jsou způsobeny buď absencí plánu a nebo jeho nedodržení.


2. Řídit riziko

„Pravidlo číslo 1, nikdy neztrácej peníze, pravidlo číslo 2, nikdy nezapomeň na první pravidlo“ Warren Buffet. Mít nějakou ztrátu je součást obchodování ovšem nikdy neriskujme velkou částku jediným obchodem a vždy využívejme zastavení ztrát, aby jste byli schopni předem definovat maximální přípustnou ztrátu.

Je ovšem důležité umístit zastavení ztrát na určitou úroveň od otevírací ceny, která je min větší než aktuální denní volatilita, jelikož pokud dáme tuto hodnotu příliš blízko a v rámci běžné denní volatility, může se nám stát, že budeme mít zbytečnou ztrátu.


3. Nepodceňovat trh

Každý úspěšný obchodník někdy zažije ztrátu, ale záleží jak jizvládne. Je úplně běžné, že ztráty přijdou, je ale potřeba na ně být připraven a být připraven na volatilitu na trhu.


4. Diverzifikovat své investice

Je důležité nevsázet vše na jedinou kartu ale snižovat riziko tím, že si vyberu několik skupin. Každý sektor může být ovlivněn nečím jiný, proto je důležité si vybírat instrumenty napříč sektory. Pokud budete mít vaše portfolio diverzifikované tak tím značně snížíte riziko.


5. Buďte trpělivý a disciplinovaní

Pro obchodování je nutná trpělivost, kterou ovšem většina lidí postrádá, speciálně pokud se jedná o peníze. Snažit se zdvojnásobit svůj účet každý týden je velmi riskantní a exponenciálně zvyšuje riziko.

Mít stabilní zisky potřebuje čas a nesmíse to uspěchat a neexistují žádné zkratky. Takže pokud máme určitý plán je potřeba se ho držet, trpělivost totiž není o tom nic nedělat, ale udělat správnou věc ve správný čas.


6. Kontrolujte své emoce

Jak říkal Gordon Geko, nikdy nebuďte emocionální ohledně akcií a stejně tak Warren Buffet řekl „Pokud nejste schopni kontrolovat své emoce, nejste schopni kontrolovat své peníze“.

Někdy totiž ani ty největší profesionálové nejsou schopni predikovat některé pohyby a pak můžou nastat emoce, které vás dotlačí k chybám. Je důležité zůstat, aby k tomu nedošlo a drřet se své strategie.


7. Mějte pravidla pro vstup a výstup z pozice

Neexistuje ideální vstup a výstup z pozice, úplné minimum a maximu totiž není nikdo schopen přesně predikovat. Vždy se držme předem dané strategie, kde si určíte vstup a výstup do pozice.

Pokud si naráz začnete myslet, že počkám a uvidím a nebudu se držet své strategie, tak o tom popřemýšlejte znovu, protože si pak poděkujete. Správná vstupní a výstupní strategie vám pomůže minimalizovat ztráty a brát předem definované zisky.


8. Vybírejte částečné zisky

Pokud máte otevřenou pozici, ale pozici se daří a máte pocit, že by mohla jít dále nahoru tak čekat můžete, ale je dobré vybrat si část zisků, například 25 – 50%. Toto vám dovolí minimalizovat riziko, ale také zvýšit případný zisk.


9. Mějte přehled o nejnovějších zprávách

Svět se mění velmi rychle a je potřeba vědět o tom co se děje, jelikož to bude mít velký vliv na pohyb instrumentů na burzách. Pokud chcete být úsěpšný obchodník je potřeba vědět co se děje a jaký vliv to bude mít na vaše pozice.

Pokud se například bude očekávat nějaká situace v ekonomickém kalendáři, která může mít velký vliv na vaše pozice, například zasedání centrální banky, je pořeba zvážit zda vstupovat do pozice a nebo být připraven. Zláště pokud obchodujete krátkodobé pozice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka