
MOSKVA/LONDÝN (Reuters) – Rusko plánuje v březnu snížit vývoz ropy ze svých západních přístavů až o 25 % oproti únoru a překročit tak ohlášené snížení produkce ve snaze zvýšit ceny své ropy, uvedly tři zdroje z ruského ropného trhu.
Ruské ministerstvo energetiky se k tomu odmítlo vyjádřit. Ruský ropovodní monopol Transněfť na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně nereagoval.
Rusko již v březnu oznámilo plány na snížení těžby ropy o 500 000 barelů denně, což představuje 5 % jeho produkce nebo 0,5 % celosvětové produkce.
Ruští představitelé uvedli, že dobrovolné snížení produkce v březnu bude trvat jeden měsíc a bude následovat po zahájení západních cenových limitů na ruskou ropu 5. prosince a ropné produkty 5. února. Snížení bude provedeno od lednové úrovně produkce.
Rusku se zatím podařilo přesměrovat většinu svého vývozu ropy z Evropy do Indie, Číny a Turecka, které s radostí odebírají levné barely a ignorují západní sankce.
Moskva se však snaží přesměrovat vývoz rafinovaných produktů z Evropy poté, co indické, čínské a turecké rafinerie zaplavily trh palivy vyrobenými z ruské ropy.
Představitelé amerického ministerstva financí uvedli, že rozhodnutí Ruska snížit těžbu ropy odráží jeho neschopnost prodat veškerou ropu.
Washington uvedl, že prosazoval zavedení cenových stropů, aby omezil příjmy za válku prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, ale stanovil je dostatečně vysoko, aby zabránil dalšímu nárůstu světových cen ropy.
„Snížení vývozu se zdá být hlubší než plánované snížení produkce. Mohlo by to pomoci zvýšit cenu ruské ropy,“ uvedl jeden ze zdrojů.
Skupina průmyslových zemí G7 se dohodla na zavedení cenového stropu pro ruskou ropu na úrovni 60 dolarů za barel.
Ruská ropa se v posledních týdnech obchodovala pod touto úrovní kvůli výrazným slevám a drahým přepravním sazbám. Světové referenční ceny ropy Brent se obchodují za více než 80 dolarů za barel.
Putin a další ruští představitelé prohlásili, že odmítnou prodávat ropu zemím, které dodržují stropy, a slíbili přijmout opatření ke snížení slev.
První zdroj uvedl, že Transněfť informovala nejméně dvě ropné firmy, že jim v březnu přidělí o 20-25 % méně nákladů ze západních přístavů, než požadovaly.
Snížení z přístavů Primorsk a Ust-Luga na Baltském moři a Novorossijsk na Černém moři bude činit čtvrtinu únorových objemů, ačkoli některé úpravy by mohly být ještě provedeny, uvedl druhý zdroj.
„Neexistují žádné plány na omezení vývozu z Tichomoří,“ uvedl první zdroj.
Rusko běžně vyváží až 10 milionů tun měsíčně, tj. 2,5 milionu barelů ropy Urals z Primorska, Ust-Lugy a Novorossijska, a snížení o 25 % by představovalo až 625 000 barelů ropy denně, pokud by bylo potvrzeno společností Transněfť a odsouhlaseno ropnými společnostmi.
zdroj: www. investing.com