Když bývalá ministryně financí Alena Schillerová loni nabízela protiinflační Dluhopis Republiky jako vhodný vánoční dárek, sklidila posměch a kritiku. Jenže nyní se tento způsob zhodnocení úspor jeví jako výhodný.

Může za to inflace, která se v posledních měsících dostala na dohled šestiprocentní hranici. Podle nedávného vyjádření člena bankovní rady České národní banky Tomáše Holuba se však tempo růstu cen může v lednu přehoupnout dokonce přes sedm procent. V dalším průběhu roku 2022 by však měla mířit dolů.
Finanční trhy však pro drobného neerudovaného střadatele nenabízejí příliš mnoho příležitostí, jak může své úspory před inflací ochránit, aniž by se pouštěl do riskantnějších obchodů. Protiinflační Dluhopis Republiky tedy může být vhodnou alternativou. Jde o státní dluhopis, který garantuje zhodnocení, jež se právě od míry inflace odvíjí.
Konkrétní procento výnosnosti však stát vyhlašuje až v listopadu, a to na základě říjnové meziroční změny indexu spotřebitelských cen. Kdo tedy tento dluhopis již vlastní, může se za letošní rok těšit na úrok ve výši 6,3 procenta, jak oznámilo ministerstvo financí. Odhad pro příští rok je kolem pěti procent.
Nejbližší termín další emise je stanoven na 3. leden, zájemci o pořízení dluhopisů však mají čas už jen do 23. prosince. Lidé si mohou dluhopisy objednat na pobočkách vybraných bank nebo přes elektronický přístup ke správě majetkového účtu.
Výhodou protiinflačního Dluhopisu Republiky je vedle solidního výnosu a nízkého rizika také skutečnost, že připsané úroky nepodléhají zdanění. V neposlední řadě je možné dluhopis každý rok prodat státu zpět, aniž byste riskovali sankci. Přestože běžná doba splatnosti dluhopisu je šestiletá.
ČTK
Sporicidluhopisycr.cz