fbpx

Vzdělávání

Jak může akciový index S&P 500 ochránit vaše investice během medvědího trendu? 

Letošní rok je pro investory krušný, neboť na akciovém trhu panuje zmatek v souvislosti s nebývale vysokou inflací, stoupajícími úrokovými sazbami a riziky spojenými s recesí. Navzdory oživení během uplynulých týdnů jsou však hlavní indexy stále podstatně níže, než tomu bylo na počátku letošního roku, kdy dosahovaly svých nejvyšších úrovní. 

Rovněž někteří odborníci upozorňují, že tento medvědí trh zdaleka není u konce a je tu jisté riziko, že to nejhorší nás teprve čeká. I přesto, že tato přetrvávající nejistota může být obtížně snesitelná, existuje jeden typ investice, u kterého je téměř garantováno, že se vzpamatuje ze všech tržních výkyvů, tj. akciový index S&P 500. 


S&P 500 jako spolehlivá ochrana peněz 

Akciový index S&P 500 je investiční nástroj, jehož cílem je zrcadlit výkonnost americké ekonomiky. To v praxi znamená, že obsahuje totožné akcie jako sledovaný index, tedy akcie 500 největších a nejvýkonnějších společností v USA. 

V krátkodobém horizontu je pravděpodobné, že vaše investice mohou utrpět ztrátu, pokud ceny akcií klesnou. Žádná investice není imunní vůči volatilitě a index S&P 500 rozhodně není výjimkou. V dlouhodobém horizontu je však velmi reálná šance, že tato investice bude v průměru vykazovat kladné zhodnocení. 

Index S&P 500 zažil ve své historii nespočet krachů, medvědích trhů a recesí. Jen za posledních dvacet let se potýkal s prasknutím bubliny dot-com, Velkou hospodářskou krizí, propadem v počáteční fázi pandemie viru COVID-19 a s dalšími desítkami drobných útlumů. 


Nejjednodušší způsob, jak přežít medvědí trh 

Pokud je trh kolísavý, je zcela přirozené, že se obáváte o své investice. Zatímco index S&P 500 má mnohem větší předpoklady k tomu, aby se zotavil z recese, je rovněž důležité mít správně zvolenou investiční strategii. 

Nikdo, dokonce ani experti, nedokážou přesně odhadnout, jak se bude trh v následujících týdnech a měsících vyvíjet. Z historie však víme, že se index S&P z poklesů vždy vzpamatoval. To nejlepší, co tedy můžete udělat, je pokračovat v soustavném investování, a to nehledě na to, co trh právě předvádí. 

Jinak řečeno, nepokoušejte se o prodej svých investic, hlavně se nestresujte tím, kdy je ten správný okamžik začít investovat. Zkrátka nadále investujte jako obvykle a orientujte se na dlouhodobý výhled. 

Akciový trh může někdy nahánět hrůzu, ale investování je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak akumulovat své bohatství. Ačkoliv se žádná investice nemůže zcela vyhnout volatilitě, akciové fondy kopírující výkonnost indexu S&P 500 jsou bezpečnější investiční variantou a dokážou vaše naspořené prostředky ochránit. 


Katie Brockman  
The Motley Fool  

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka