fbpx

Vzdělávání

Právě teď je možná ta nejlepší doba, proč začít investovat do Bitcoinu 

Globální makroekonomické klima přináší investorům cenné informace. Nyní přední centrální banky přistupují k extrémně stimulující měnové politice, aby oživily ekonomiku, přičemž tato strategie byla umocněna pandemií. Ačkoli to dříve nebyl tak závažný problém, dnes zažíváme rapidní nárůst cen v rámci světových ekonomik, který je důsledkem nadměrného objemu tištění peněz.  

Aby se omezila prudce rostoucí inflace u všech produktů, od potravin a benzínu až po ojetá osobní auta, dochází proto ke zvyšování úrokových sazeb. Současný postoj Fedu by se však mohl v blízké budoucnosti změnit k lepšímu, což by bylo velmi příznivé zejména pro jedno investiční aktivum – tj. Bitcoin (BTC -0,03 %).  


Přichází krypto zima  

Aby bylo jasno, dokud bude centrální banka pokračovat se zvyšováním úrokových sazeb, aby přibrzdila tak inflaci, která je na 40letých maximech, zůstane Bitcoin pod neustálým tlakem.  

Je to dáno tím, že v tomto ekonomickém klimatu se investoři přiklánějí spíš k bezpečnějším aktivům, jako jsou státní dluhopisy anebo hotovost, namísto spekulativnějších finančních instrumentů, jako jsou růstové technologické akcie nebo právě kryptoměny. 

Díky tomu se dá pochopit, proč Nasdaq Composite, akciový index s vysokým zastoupením technologických akcií propadl o 17 % v roce 2022, tedy přibližně dvakrát více než index S&P 500.  

Delší období poklesu cen u kryptoměn se označuje jako krypto zima. Během této doby obvykle dochází k odlivu peněz z tohoto krypto teritoria, neboť zájem investorů klesá. Obdobně jako bubliny, které splasknou na tradičním finančním trhu, i zde se nefunkční, podvodné a nestabilní projekty a společnosti otřepou a přežijí jen ty nejsilnější týmy a podniky.  

Co se týče konkrétně kryptoměn, aktivita vývojářů by měla zůstat i nadále činorodá bez ohledu na to, co se děje s jejich cenami. Z toho vyplývá, že pro člověka, který má uloženou hotovost na vedlejším účtu a je připraven ho využít, může být nákup Bitcoinu, jehož hodnota klesla o 65 % právě teď racionálním investičním počinem.  

To z toho důvodu, že nejenže jeho dlouhodobý potenciál je absolutně enormní, ale během následujících 12 měsíců bychom se mohli dočkat příznivější měnové politiky.  


Změna kurzu  

Záměrem Fedu je zpomalit inflaci, aniž by se ekonomika dostala do recese, a dosáhnout tak tzv. měkčího přistání. Někteří investoři se však domnívají, že tento scénář není reálný. Americká ekonomika klesá již dva po sobě jdoucí kvartály, což technicky vzato znamená, že se již nachází v recesi.  

Na druhou stranu Bidenova administrativa přišla s výrokem, že USA není v recesi, nicméně to bylo učiněno proto, aby veřejnost nezačala panikařit. Centrální bankéři poukazují na stabilní trh práce a 3,5 % míru nezaměstnanosti, což však může být zavádějící. 

Podle průzkumu, který provedla společnost Insuranks, si 44 % Američanů přivydělává bokem. A v současné době má více Američanů dvě zaměstnání na plný úvazek než v únoru roku 2020, předtím, než pandemie postihla ekonomiku. Navíc je spotřebitelská důvěra na rekordně nízké úrovni.  

To znamená, že pokud bude Fed stále navyšovat úrokové sazby, nevyhnutelně to povede k propuknutí skutečné recese, o které nebude třeba vést další debaty. V tomto okamžiku bude muset centrální banka pravděpodobně pozměnit kurz a začít opět snižovat úrokové sazby, neboť bude zapotřebí stimulovat hospodářský růst. 

V důsledku toho bude do finančního systému opět vpuštěna likvidita, která podpoří poskytování úvěrů bankami a půjčování ze strany spotřebitelů. Až se tak stane, bude investiční přínos vlastnictví Bitcoinu naprosto zřejmý. Aby vlády po celém světě mohly udržet své rozsáhlé zadlužení, potřebují zachovat nízké úrokové sazby, což opět vytváří předpoklady pro opětovný nárůst inflace. 

Kdyby existovala vzácná digitální úschovna hodnoty, která by byla absolutně omezená a neměla by nad ní kontrolu žádná centralizovaná instituce. Naštěstí takové aktivum již existuje. Říká se mu Bitcoin.  


Neil Patel  
The Motley Fool  

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka