fbpx

Vzdělávání

6 jednoduchých kroků, jak začít investovat do kryptoměn 

Zájemci o investování do kryptoměn by měli porozumět tomu, jak digitální měny fungují. Zároveň by měli prostudovat jednotlivé možnosti investování, a před nákupem zhodnotit jejich případná rizika. V článku se dozvíte jednoduché tipy, jak začít investovat do kryptoměn. 

Co je kryptoměna? 

Kryptoměna je digitální forma peněz, která sdílí podobný účel jako fyzická měna, tedy slouží jako prostředek směny.

Lidé mohou kryptoměnou platit za zboží a služby, nicméně jsou kryptoměny známé spíše jako spekulativní typ investičního aktiva.

Kryptoměny využívají technologii blockchain k zaznamenávání transakcí. Charakteristickým rysem této technologie je, že zabraňuje manipulaci s kryptoměnou nebo její úplné kontrole jedním subjektem.

Tento významný prvek zajišťuje bezpečné online transakce a téměř znemožňuje padělání digitální měny. 


6 kroků, jak začít investovat do kryptoměn

 1. Zhodnoťte možnosti investování do kryptoměn

  V současnosti jsou veřejně obchodovány tisícovky kryptoměn a další nové stále přicházejí. Mezi oblíbené a hojně obchodované kryptoměny patří například Bitcoin a altcoiny, jako je Ethereum, Litecoin nebo Solana.

  Na trhu jsou k dispozici také kryptoměnové ETF fondy, které nabízí nepřímou expozici vůči kryptoměnám, jako například ProShares Bitcoin Strategy, což je první burzovně obchodovaný ETF fond kopírující cenu Bitcoinu.

 1. Snažte se pochopit, jak vznikají kryptoměny

  Některé z nejpopulárnějších kryptoměn, jako je Bitcoin, využívají ke generování nových bloků těžbu a jsou založeny na svém vlastním blockchainu.

  Stejně jako u Bitcoinu je u některých digitálních měn omezená nabídka tokenů, což může zvyšovat poptávku a podporovat jejich vnímanou hodnotu. Například nabídka bitcoinů je omezena na 21 milionů.

  Většina altcoinů se těží stejným způsobem jako Bitcoin a sdílí podobné vlastnosti. Některé altcoiny však mohou používat jiný proces těžby a ověřování transakčních bloků.

 2. Před investicí prostudujte základní fundamenty

  Fundamentálníanalýza u kryptoměn se odlišuje od tradičního přístupu při posuzování vnitřní hodnoty firmy.

  Investoři však mohou u kryptoměn analyzovat určité metriky valuace, jako je tržní kapitalizace, objem obchodů, hash rate, počet aktivních adres, výše transakcí a poplatků.

  Mezi běžné metriky oceňování u kryptoměn patří zejména:

  a) Tržní kapitalizace: Tržní kapitalizace u kryptoměn se také nazývá hodnota sítě a vypočítává se vynásobením celkového počtu vytěžených coinů jeho aktuální cenou. 

  b) Objem obchodů: Objem obchodování s kryptoměnami je měřítkem počtu obchodů s tokeny, které byly za daný obchodní den vyměněny.

  c) Hash rate: Tato metrika se používá u kryptoměn typu PoW (Proof of Work), jako jsou Bitcoin a Ethereum, a je měřítkem efektivity těžby coinů a zpracování transakcí. Proto lze hash rate použít při hodnocení síly blockchainové sítě.

  d) Aktivní adresy: Tato metrika měří adresy blockchainu, které jsou v daném časovém období aktivní. Metoda výpočtu aktivních adres spočívá v sečtení počtu odesílajících a přijímajících adres za různá období, například dny, týdny nebo měsíce.

  e) Transakční poplatky: Těžaři jsou finančně odměňováni za velké množství výpočetního výkonu a energie potřebné k obsluze sítě. Náklady na těžbu kryptoměny mají v průběhu času tendenci růst. 

 1. Vyberte si kvalitního brokera

  Vybrat si spolehlivého brokera hraje důležitou roli v rámci vašich osobních investic. A to se netýká jenom kryptoměn. 

  Otevřít si účet můžete u zavedených brokerů, kteří umožňují investování do kryptoměn. Mezi ně patří například Coinbase nebo Binance.

  Při výběru kryptoměnové burzy nebo makléře by investoři měli zvážit související poplatky.

  Poplatky za obchodování s kryptoměnami se liší, ale většina burz si účtuje od 0,1 % do 1 % někdy i více, a to za každý uskutečněný obchod.

 2. Pusťte se do nákupu, a nezapomeňte na bezpečnost

  Některé z významných kryptoměn, jako je Bitcoin, lze pořídit za americké dolary, zatímco ostatní kryptoměny vyžadují, aby investoři platili Bitcoiny nebo jinou metodou. 

  Při nákupu kryptoměn na kryptoměnových burzách nebo u makléřů je zpravidla bezpečnější ukládat své digitální aktiva do hardware peněženek.

 1. Ukládejte si svá digitální aktiva

  K nákupu a ukládání kryptoměn potřebují investoři zpravidla peněženku, což je online aplikace, která kryptoměny uchovává.

  Řada burz a brokerů nabízí svým uživatelům služby typu elektronických peněženek.

  Investoři, kteří si chtějí své kryptoměny ukládat sami, si je můžou převést do vlastní hardwarové nebo softwarové peněženky, kterou si sami zvolí.  Zdroj: Seeking Alpha

Chci zaslat e-booky na můj email

Registrace

Osobní schůzka